ВСТУП
Навчальний заклад побудований в 1976 році, реорганізований в школу-дитячий садок І ступеня «Сяйво» в 1997 році.
На 2020-2021 н.р. планується функціонування 5 груп дошкільного віку, включаючи 1 групу – з 2 до 3 років, 1 група – з 3 до 4 років, 1 групи – з 4 до 5 років, 2 групи – з 5 до 6 років, і 5 класів початкової школи, включаючи два 1 класи, один 2-й клас , один 3-й клас, один 4-й клас.
Пріоритетний напрямок роботи СШДС Іст. «Сяйво» − наступність між дошкільною та початковою ланками освіти .
Педагогічний колектив складений з адміністрації –директора та вихователя-методиста, 7 вихователів дошкільних груп ( 1з них – спеціаліст ІІ кваліфікаційної категорії, 6- спеціалісти), 4 організаторів фізичної культури ( 2 з них – спеціалісти вищої категорії, 1 –спеціаліст ІІ кваліфікаційної категорії, 1 – спеціаліст), 1 музичного керівника (спеціаліст І кваліфікаційної категорії), 1 психолога (спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії)
ОСНОВНІ КОНЦЕПТУАЛЬНІ ПІДХОДИ ДО РОЗРОБКИ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ БАЗУЮТЬСЯ НА ОСНОВІ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНІВ УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ», «ПРО ДОШКІЛЬНУ ОСВІТУ», УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВІД 18 ТРАВНЯ 2019 № 286/2019 «ПРО СТРАТЕГІЮ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ», БАЗОВОГО КОМПОНЕНТУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ, листів МОН від 30.07.2020 №1/9-411 "Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році", від 26.05.2020 №1/9-269 "Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти", від 23.04.2020 №1/9-219 "Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину", САНІТАРНОГО РЕГЛАМЕНТУ ДЛЯ ДОШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ (ЗАТВЕРДЖЕНО НАКАЗОМ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ ВІД 24.03.2016 № 234), ГРАНИЧНО ДОПУСТИМОГО НАВАНТАЖЕННЯ НА ДИТИНУ У ДОШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ РІЗНИХ ТИПІВ ТА ФОРМ ВЛАСНОСТІ(ЗАТВЕРДЖЕНО НАКАЗОМ МОН УКРАЇНИ ВІД 20.04.2015 № 446), ІНШИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ.
Освітня програма діяльності дошкільного відділу СШДС Іст «Сяйво» зорієнтована на цінності та інтереси дитини, урахування вікових можливостей, збереження дитячої субкультури, взаємозв’язок усіх сторін її життя та створення умов для соціально-емоційного благополуччя й адаптації кожної дитини в соціумі дорослих та однолітків шляхом засвоєння культурно-комунікативних засобів спілкування.
Цілі і завдання Освітньої програми навчального закладу визначаються відповідно до його Статуту і реалізованими програмами, технологіями. Заклад прагне задовольнити потреби громадян відповідної території мікрорайону міста в здобутті дошкільної освіти, забезпечити відповідність рівня дошкільної освіти вимогам Базового компонента дошкільної освіти; створювати безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я дітей відповідно до санітарно-гігієнічним вимог та забезпечувати їх дотримання. Освітня програма враховує потреби дитячого контингенту.
Структура навчального року рекомендована відповідно до листа Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) № 063-4508 від 14.08.2020 р. «Про структуру 2020-2021 навчального року».
Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» 2020-2021 навчальний рік розпочинається 1 вересня святом – День знань –триває не менше 175 днів і закінчується не пізніше 1 липня.
Навчальні заняття організовуються за семестровою системою:
І семестр – з 01 вересня по 24 грудня 2020 року,
ІІ семестр – з 11 січня по 28 травня 2021 року.
Упродовж навчального року для учнів проводяться канікули:
• Осінні канікули - з 26 жовтня по 01 листопада 2020 року
• Зимові канікули - з 25 грудня 2020 року по 10 січня 2021 року
• Весняні канікули - з 22 березня по 28 березня 2021 року
• Літні канікули - з дня закінчення навчального року по 31серпня 2021 року.
У період канікул з дітьми проводиться фізкультурно-оздоровча і художньо-продуктивна діяльність.
У навчальному закладі встановлено 5-денний робочий тиждень. Заклад працює з 7.00 до 19.00.
Одним із основних напрямків діяльності закладу - є організація роботи з батьками вихованців. Для налагодження тісної співпраці з дорослими в закладі плануються та систематично проводяться відповідні заходи:
- батьківські збори з використанням інтерактивних форм роботи (круглий стіл, ділова гра тощо);
- консультації;
- пам’ятки поради в групових роздягальних кімнатах;
- тестування, анкетування тощо.
Створення відповідних умов для повноцінного розвитку та комфортного перебування дітей у закладі забезпечує адміністрація. За можливістю та за наявністю відповідного фінансування ведуться ремонтні роботи та оновлюється розвивальне середовище, що є важливим засобом його призначення закладу.
Терміни реалізації освітньої програми закладу передбачено на період 2020-2021 н.р.
Тривалість занять становить:
- у групі раннього віку (3-й рік життя) – до 10 хвилин
- у молодшій групі (4-й рік життя) - не більше 15 хвилин;
- у середній групі (5-й рік життя) – 20 хвилин;
- у старшій групі (6-й, 7-й рік життя) – 25 хвилин.
Згідно рекомендацій заняття фізичної культури проводиться щодня або інструктором з фізичного виховання ( 3 рази на тиждень) або в інші дні – вихователем на вулиці. Тривалість заняття з фізичної культури становить на 5 хвилин більше тривалості заняття відповідно в кожній віковій групі.
Тривалість перерв між заняттями становить не менше 10 хвилин.
Виходячи з аналізу освітньої і методичної роботи у 2019-2020 навчальному році, враховуючи досягнення та методичну тему на 2020-2021 навчальний рік «Формування особистості вихованця та учня через інноваційний зміст освіти», педагогічний колектив визначає такі завдання на 2020-2021 навчальний рік:
1. Продовжувати забезпечити наступність та взаємодію в педагогічному процесі закладу дошкільної освіти і початкової школи для створення єдиної динамічної та перспективної системи, спрямованої на безкризовий розвиток дітей в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».
2. Формувати здоров’язберігаючу компетентність у дітей шляхом створення та підтримки оптимальних умов для здійснення традиційних та новітніх підходів до фізкультурно – оздоровчої роботи в закладі.
3. Продовжувати роботу над формуванням у здобувачів освіти патріотичних почуттів, загальнолюдських цінностей, особистісних якостей засобами читацької діяльності.
4. Працювати над розвитком трудового виховання на основі оволодіння дітьми соціальним досвідом, формуванням самостійності, творчості, активності, ініціативності.
Шляхи реалізації завдань:
- Особистісно-орієнтований підхід до кожного вихованця.
- Забезпечення наступності дошкільної та початкової ланок освіти.
- Блочно-тематичне планування.
- Організація розвивального середовища.
- Інтеграція різних видів діяльності.
- Використання освітніхтехнологій.
- Співпраця з родинами вихованців.
Методична робота по наступності організована за двома напрямами:
- інформаційно-просвітницьким;
- практичним.
Наступність передбачає встановлення зв’язків між дошкільною ланкою освіти та початковою школою в умова НУШ за напрямами:
- психофізичний розвиток;
- формування особистості;
- зміст освіти;
- методи навчання і виховання.
Організаційні завдання для забезпечення наступності:
- узгодженість питань щодо розвитку навчання та виховання дітей старшого дошкільного віку та 1 класу, організацій з ними освітнього процесу;
- укладання угоди про співпрацю;
- максимальне охоплення дітей 5 річного віку дошкільною освітою та надання їй якісних освітніх послуг.
Умови реалізації наступності:
- довготривале співробітництво;
- планомірна та систематична робота колективів;
- комплексі методичні заходи;
- результативність;
- поступовий різнобічний розвиток дитини;
- успішний перехід дитини до школи;
- розширення кругозору дитини;
- позитивне ставлення до школи;
Пріоритетними напрямками роботи є:
- створення розвивального життєвого простору, найсприятливішого для гармонійного і різнобічного розвитку, системного виховання і навчання дітей в ранній та дошкільний період;
- осучаснення та гуманізація педагогічного процесу на основі особистісно-орієнтованої моделі виховання і навчання, впровадження нових форм діяльності дошкільного відділу навчального закладу в умовах модернізації дошкільної освіти;
- впровадження передових педагогічних ідей, новітніх освітніх технологій, що сприяють ефективному розвитку пізнавальних здібностей дошкільників в різних видах дитячої діяльності;
- формування основних компетенцій дошкільників за освітніми лініями «Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина в світі культури», «Гра дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини»;
- охорона життя і здоров’я дітей, оновлення та удосконалення форм, змісту, методів фізкультурно-оздоровчої роботи і шляхів формування у дошкільників ціннісного ставлення до власного здоров’я;
- оновлення стратегії і тактики взаємодії педагогів з батьками.
Опис «моделі» випускника дошкільного відділу навчального закладу
Психофізіологічний розвиток:
- має зрілі мозкові структури та функції;
- характерною є відносна стабільність та рухливість нервової системи;
- проявляє достатню рухову активність;
- проявляє умілість рук, практичну вправність;
- здорова, не має хронічних хвороб;
- володіє основними гігієнічними навичками;
- знає свою статеву належність, усвідомлює її незмінність, розуміє, чим відрізняється від представників протилежної статі;
- володіє основами безпеки життєдіяльності;
- працездатна, втомлюється лише після чималого навантаження;
- користується як провідною правою/лівою рукою;
- не заїкається і не має інших невротичних проявів.
Інтелектуальний розвиток:
- володіє елементарною системою знань про основні предмети і явища навколишнього світу та саму себе, а також деякими простими поняттями;
- уміє концентрувати увагу, виконує вимогу за інструкцією дорослого;
- диференційовано сприймає різноманітну інформацію (візуальну, аудіальну, тактильну);
- здійснює елементарні операції аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, класифікації;
- усвідомлює основні зв’язки між явищами;
- має розвинене логічне запам’ятовування — добре запам’ятовує і відтворює;
- встановлює логічну послідовність подій;
- відтворює зразок на вимогу;
- робить припущення, висуває гіпотези, виявляє елементи креативності;
- розрізняє звуки мовлення, співвідносить їх з буквами, синтезує звуки у слова; знаходить потрібні слова для вираження думки, використовує складні речення;
- диференціює числа, додає і віднімає у межах 10, визначає найпростіші зміни цифрових рядів;
- розрізняє реальне і уявне, зовнішнє і внутрішнє;
знайома з деякими основами початкових наукових знань.
Мотиваційний розвиток:
- хоче йти до школи;
- вирізняється високою допитливістю — розвинена пізнавальна мотивація;
- може поступитися «хочу» заради «необхідно», відмовитися від бажаного на користь соціально важливого;
- має сформовану мотивацію досягнення, прагне досягти успіху;
- свідомо й відповідально ставиться до майбутнього шкільного життя;
- зацікавлено ставиться до спілкування з новими дорослими та однолітками;
- у соціально прийнятний спосіб самореалізовується, самостверджується;
- має сформовану первинну систему матеріальних і духовних потреб.
Емоційний розвиток:
- переживає глибоко, виражає почуття щиро, яскраво;
- сприйнятлива, диференціює емоційно-смисловий характер зовнішніх впливів, чутлива до нього;
- знає основні емоції, особливості їх вираження мімікою, жестами, діями, тональністю голосу;
- адекватно виражає свої ставлення, настрій, стан;
- утримується від імпульсивних реакцій, негативних емоцій;
- чутлива до значущих людей, виявляє чуйність, намагається бути суголосною стану та настрою інших;
- оптимістично ставиться до проблем і складностей, має сформоване почуття гумору;
- володіє елементарною емоційною культурою, самовиражається у соціально прийнятний спосіб.
Розвиток вольової сфери:
- свідомо приймає та утримує мету, діє цілеспрямовано;
- концентрує увагу на завданні, певний час не відволікається;
- мобілізує себе на виконання завдання;
- розраховує на власні сили, розмірковує і поводиться самостійно;
- звертається по допомогу лише в разі об’єктивної необхідності;
- конструктивно розв’язує проблеми, долає труднощі;
- доводить розпочате до кінця;
- може відстояти власну точку зору;
- визнає свої помилки;
- дотримується своїх обіцянок.
Соціальний розвиток:
- приймає соціальний статус школяра, усвідомлює його важливість;
- відкрита контактам, комунікабельна;
- прихильно, доброзичливо ставиться до рідних, знайомих, товаришів;
- уміє налагоджувати взаємодію, працювати в команді;
- узгоджує індивідуальні інтереси з груповими;
- реалізує основні моральні принципи, прагне дотримуватися в поведінці та діяльності соціальних норм і правил;
- намагається уникати конфліктів, мирно розв’язує спірні питання, може дійти згоди, домовитися;
- орієнтується у поведінці на вимогу дорослого та на совість як внутрішню етичну інстанцію;
- усвідомлює межі схвалюваної і соціально неприйнятної поведінки;
- володіє більш-менш адекватною самооцінкою;
- поважає себе та інших;
- має сформований абрис дитячого світогляду, елементарну систему ставлень.
Виконання Освітньої програми дасть змогу:
- удосконалити організацію освітнього процесу в закладі з метою забезпечення ефективної реалізації завдань державного стандарту;
- забезпечити формування у дітей дошкільного віку мотивації до навчальної діяльності та саморозвитку;
- створити умови для якісного соціально-емоційного розвитку дитини старшого дошкільного віку як запоруки успішної самореалізації на наступному етапі життя в початковій ланці школи;
- забезпечити компетентнісний підхід до освітнього процесу;
- розширити спектр додаткових освітніх послуг;
- забезпечити збереження психічного здоров`я дітей раннього та передшкільного віку;
- задовольнити освітньо-культурні потреби здобувачів освіти;
- удосконалити систему підвищення професійної майстерності педагогів, надаючи пріоритет самоосвіті;
- упровадження в освітню практику сучасних інформаційних і комунікаційних технологій;
- упровадження ефективних технологій співпраці з батьками в практиці психолого-педагогічного партнерства;
- використання сучасних освітніх технологій у роботі з дітьми.